Nie jest to natomiast jedyna zaleta rozwiązań fotowoltaicznych. Każdemu mogą one zaproponować znacznie więcej dobrych rzeczy.
Niektórzy obawiają się, że takie panele, montowane na budynkach w celu pozyskiwania energii ze słońca, okażą się mało wytrzymałe i trzeba będzie np. często je naprawiać. Absolutnie nie jest to prawda. Prawidłowo zamontowane panele słoneczne charakteryzują się wysoką wytrzymałością i odpornością na najróżniejsze czynniki atmosferyczne. Ich konserwacja też jest niewymagająca i mało skomplikowana. Solary łatwo można również wyczyścić. Najważniejsze w nich jest jednak to, że pozwalają one na pozyskiwanie i wykorzystywanie typowej zielonej energii. Jest to energia pochodząca wprost ze słońca. Nie szkodzi ona zatem środowisku i w żaden sposób nie zanieczyszczenia otoczenia.
Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne
Zasadniczą przewagą pomiędzy kolektorami słonecznymi a panelami jest ich uniwersalność. Oby dwa systemy wykorzystują energię ze słońca, jednak prąd wyprodukowany przez panele słoneczne może zostać użyty do oświetlenia, ogrzewanie oraz przygotowanie ciepłej wody. Solary mają tylko jedno zastosowanie - podgrzewanie wody użytkowej. Kolejną sprawą jest montaż. Panele fotowoltaiczne, w przeciwieństwie do kolektorów, nie muszą być montowane wyłącznie na dachach budynków. Dobrze nasłonecznione miejsce działki nadaje się do tego całkowicie. Nadwyżki wyprodukowanej energii z paneli trafiają do krajowej sieci energetycznej i mogą zostać odebrane w późniejszym terminie, gdy zapotrzebowanie na prąd będzie wyższe. Z kolei w przypadku kolektorów słonecznych trzeba bardzo uważać, aby nie doprowadzić do przegrzania instalacji, ponieważ nie da się wyprodukowanego ciepła magazynować. Finansowo koszt instalacji solarów jest niższy, gdyż ich nieskomplikowana budowa wpływa na cenę. Fotowoltaika jest droższa, ale, jak zapewnia OZE w niedługim czasie jej ceny będą konkurencyjne.
Z kolei ogniwa słoneczne składają się
Mówiąc fotowoltaika, mamy na myśli to, że możemy zbierać energię słoneczną, przekształcać ją w energię elektryczną, a następnie wykorzystywać do oświetlenia lub sprzętu AGD, ale także do ogrzewania, na przykład z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym. Można zmniejszyć zużycie konwencjonalnej energii grzewczej (dodatkowo energię słoneczną można również wykorzystać do generowania ciepła w kolektorach słonecznych).
Solary składają się z wielu ogniw słonecznych. Z kolei ogniwa słoneczne składają się z wielu tak zwanych półprzewodników. A półprzewodniki składają się z dużej ilości krzemu.
Krzem w połączeniu z innymi pierwiastkami chemicznymi jest upakowany warstwami w ogniwach słonecznych. Jeśli światło słoneczne pada na te warstwy, między warstwami rośnie napięcie, jak w baterii - przepływa prąd. Dokładniej: prąd stały. Abyśmy mogli wykorzystać tę energię elektryczną, trzeba ją jeszcze przekształcić w prąd przemienny przez układ słoneczny (a dokładniej: falownik systemu).
W zależności od wyposażenia, grubości i wielkości panele słoneczne dostarczają energię elektryczną lub ciepłą wodę, która jest liczona w metrach kwadratowych.
Z powodu smogu znacznie pogarsza się
Dzisiaj dużo uwagi poświęca się ekologii. Różni aktywiści, a także instytucje alarmują, że stan naszej planety jest bardzo zły. W Polsce niemal codziennie poziom szkodliwych pyłów jest przekroczony. Z powodu smogu znacznie pogarsza się jakość naszego życia. Co w takim razie możemy zrobić, żeby to zmienić? Przede wszystkim postawić na nowoczesne technologie już na etapie budowy domu a fotowoltaika to idealne rozwiązanie. Dzięki temu wyposażymy swój dom w solary, a to pozwoli znacznie ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem. Panele słoneczne najczęściej montowane są na dachu budynku, ale zdarza się też, że mogą być ulokowane na ziemi. Energia z elektrowni węglowych powoli odchodzi w zapomnienie, a w Polsce coraz więcej firm zajmuję się fotowoltaiką. Ta część przemysłu bardzo szybko się rozwija, a technologia staje się coraz łatwiej dostępna. Nawet banki posiadają w swojej ofercie specjalne kredyty, które sfinansują taką inwestycje. Z całą pewnością każdemu z nas fotowoltaika wyjdzie na dobre.